Forside / Shop / Vikingedragter / Mandedragt / Benviklers / Benviklers i sildeben, plantefarvet med valnøddeskaller
Benviklere i uld, plantefarvet med valnøddeskaller, som giver smukke og naturlige bruntoner. Hver benvikler måler 2 x 4,5 meter og er både praktiske, slidstærke og historisk autentiske. Perfekte til reenactment og vikingemarkeder.
På lager
Benviklere 2 x 4,5 meter – plantefarvet med valnøddeskaller
Disse benviklere er farvet med valnøddeskaller, en traditionel farvekilde, der giver smukke, naturlige bruntoner med variation og dybde. Valnød har i århundreder været anvendt som plantefarve, og i vikingetiden var det en eftertragtet ressource på grund af dens holdbare og patinerende egenskaber.
Hver benvikler måler 2 x 4,5 meter, hvilket giver en solid længde til at vikle om benene på autentisk vis. Farvningen er udført af Disaheim med bæredygtige metoder og respekt for naturens ressourcer. Resultatet er et produkt, der ikke blot er praktisk og slidstærkt, men også bærer en tydelig historisk forankring.
Ud over valnød fås benviklerne i andre plantefarver inspireret af fortiden:
– Indigo – dyb blå
– Kraprod – varme røde/rosa nuancer
– Regnfang – gyldengul
– Birk – lysegrøn/gulgrøn
Med benviklere plantefarvet i valnøddeskaller får du et stykke levende historie i varme jordfarver – perfekt til reenactment, vikingemarkeder eller som naturtro tilbehør til dit historiske outfit.
© 2025 Disaheim – Designet af Aveo web&marketing