Håndsyet kaftan i blå diamantkiper med plantefarvet foer og Oseberg silke

5.800,00 kr.6.000,00 kr.

SOLGT

Lignende kan syes

 

Smuk kaftan i blå diamantkiper uld med forstykke i håndvævet, rød silke med bånd i håndvævet Oseberg silke. Oseberg silken er fundet i den store Oserberg grav, hvor to kvinder er gravlagt med utrolig meget udstyr som f.ek.s. telt, seng, kane og vogn.

Fór i uld – plantefarvet i kraprod.

På forstykket er påsyet sølvbelagte bronzespænder.

Alt er håndsyet af Disaheim.

 

Denne størrelse er i en størrelse M, men lignende kan sys i andre farver og størrelser.

Spørg gerne efter mere information.

-
+
Beskrivelse af produktet

Vaskevejledning for Plantefarvet Uld

Materialer:

  • Håndvarmt vand
  • Mild uldvaskemiddel eller shampoo
  • En stor skål eller vask

Fremgangsmåde:

  1. Forberedelse: Fyld en stor skål eller vask med håndvarmt vand (ca. 30-40 grader Celsius). Undgå varmt vand, da det kan få ulden til at filtre.
  2. Vaskemiddel: Tilsæt en lille mængde mildt uldvaskemiddel i vandet. Rør forsigtigt rundt for at opløse sæben.
  3. Læg ulden i vandet: Placer forsigtigt det plantefarvede uld i vandet. Undgå at vride eller skrubbe ulden, da dette kan beskadige fibrene.
  4. Lad det ligge: Lad ulden ligge i vandet i ca. 15-20 minutter. Dette giver snavset mulighed for at løsne sig.
  5. Skylning: Tag ulden op af vandet og lad det dryppe lidt af. Fyld en ny skål eller vask med klart, håndvarmt vand og skyl ulden forsigtigt. Gentag om nødvendigt, indtil vandet er klart.
  6. Tørring: Efter skylning, læg ulden fladt på et rent, tørklæde. Rul tørklædet op for at fjerne overskydende vand. Læg derefter ulden fladt til tørre på et tørrestativ eller et håndklæde. Undgå direkte sollys og varme kilder.
  7. Alternativ metode: Om vinteren kan du alternativt lægge dragten ud i sneen. Sneen fungerer som en naturlig “vask” og kan hjælpe med at friske farverne og fjerne snavs. Lad dragten ligge i sneen i et par timer, og børst derefter eventuel sne væk.

Bemærkninger:

  • Vask ulden kun ved behov for at bevare farverne og fibrenes kvalitet.
  • Opbevar ulden væk fra fugt og direkte sollys for at undgå fading.

Håber denne vejledning hjælper dig med at passe på dit plantefarvede uld!

Relaterede produkter

Håndsyet jakke i håndvævet og plantefarvet uld
2.300,00 kr.2.600,00 kr.
Håndsyet og plantefarvet brun kaftan med grønt foer
2.800,00 kr.3.400,00 kr.
Håndsyet og plantefarvet lys brun kaftan med lyst foer
2.800,00 kr.3.400,00 kr.
Håndsyet kaftan i uld
1.700,00 kr.2.000,00 kr.