Plantefarvet uldmusselin i 29 mm i gyldenris (270 cm)

1.200,00 kr.

Disaheim har plantefarvet dette stykke uldmusselin i 29 mm. Uldmusselinen er Disaheim´s egen, og du får her et blødt og smukt stykke tekstil, som du kan sy en smuk vikingedragt af f.ek.s en kofte, særk eller rusbukser. Men jeg bruger også selv denne uldmusslin som foer i vikingefrakker. Det falder smukt, og er fantastisk at have på både, når det er koldt og når det er varmt.

 

Uldmusselin er plantefarvet i gyldenris, hvilket giver en varm, gul farve.

Længden er 270 cm og bredden 140 cm

På lager (kan bestilles som restordre)

Beskrivelse af produktet

Vaskevejledning for Plantefarvet Uld

Materialer:

  • Håndvarmt vand
  • Mild uldvaskemiddel eller shampoo
  • En stor skål eller vask

Fremgangsmåde:

  1. Forberedelse: Fyld en stor skål eller vask med håndvarmt vand (ca. 30-40 grader Celsius). Undgå varmt vand, da det kan få ulden til at filtre.
  2. Vaskemiddel: Tilsæt en lille mængde mildt uldvaskemiddel i vandet. Rør forsigtigt rundt for at opløse sæben.
  3. Læg ulden i vandet: Placer forsigtigt det plantefarvede uld i vandet. Undgå at vride eller skrubbe ulden, da dette kan beskadige fibrene.
  4. Lad det ligge: Lad ulden ligge i vandet i ca. 15-20 minutter. Dette giver snavset mulighed for at løsne sig.
  5. Skylning: Tag ulden op af vandet og lad det dryppe lidt af. Fyld en ny skål eller vask med klart, håndvarmt vand og skyl ulden forsigtigt. Gentag om nødvendigt, indtil vandet er klart.
  6. Tørring: Efter skylning, læg ulden fladt på et rent, tørklæde. Rul tørklædet op for at fjerne overskydende vand. Læg derefter ulden fladt til tørre på et tørrestativ eller et håndklæde. Undgå direkte sollys og varme kilder.
  7. Alternativ metode: Om vinteren kan du alternativt lægge dragten ud i sneen. Sneen fungerer som en naturlig “vask” og kan hjælpe med at friske farverne og fjerne snavs. Lad dragten ligge i sneen i et par timer, og børst derefter eventuel sne væk.

Bemærkninger:

  • Vask ulden kun ved behov for at bevare farverne og fibrenes kvalitet.
  • Opbevar ulden væk fra fugt og direkte sollys for at undgå fading.

Håber denne vejledning hjælper dig med at passe på dit plantefarvede uld!

Relaterede produkter

Plantefarvet 29 mm uldmusselin i kraprod
500,00 kr.
29 mm indigofarvet uldmusselin
450,00 kr.
Plantefarvet uldmusselin i sildeben med valnøddeskaller
1.400,00 kr.
Plantefarvet uldmusselin 29 mm i kraprod (2,8 m)
1.500,00 kr.